Гиедре Дирванаускаите
Величанствено фразирање у свирању Дирванаускаите примећује се већ од самог почетка – овим речима Себастијан Скотни (Артс Деск) описао је наступ литванске виолончелисткиње Гиедре Дирванаускаите (јануар 2022, Вигмор Хол у Лондону) у трију са пијанистом Георгијсом Осокинсом и Гидоном Кремером, са којим она већ годинама свира камерну музику. Дирванаускаите је у оквиру овог трија снимила и бројне албуме: за издвачаку кућу Акцентус Бетовенов Троструки концерт и Шопенов Трио, за Дојче грамофон Вајнбергов Трио са Јулијаном Авдеевом (клавир), за ЕЦМ – Трија Чајковског и Кисина са Катијом Буниатишвили (клавир) (ово издање освојило је награду немачких критичара) и двоструки ЦД са камерном музиком Вајнберга (номинација за Греми награду).
Године 2015, Дирванаускаите је заједно са Кремером и Данилом Трифоновом имала турнеју по Европи и САД. Дирванаускаите нас је очарала својом усхићујућом, духовном изражајношћу, написао је Марк Свед (Лос Анђелес Тајмс) након концерта у концертној дворани Дизни са Триом бр. 2 Рахмањинова, који је касније исте године овај ансамбл забележио на албуму Прегиера, издатом од стране Дојче грамофона.
Недавни концерти укључују извођења Шостаковичевог Трија бр. 2, са Кремером у Немачкој са Јевгенијем Кисином и на два концерта у Сунтори Холу у Токију са Мартом Аргерич.
Током последњих година, Дирванаускаите и Кремер су премијерно извели Гласов Двоструки концерт за виолину, виолончело и оркестар у различитим земљама као што су Јапан, Кореја, Шпанија, Русија, Чешка и у Француској, у Великој сали Пјер Булез Париске филхармоније заједно са Филхармонијским оркестром Радија Француске, под диригентском палицом Мика Франка.
Дирванаускаите је такође наступала у камерним ансамблима са Валеријем Афанасиевим, Јуријем Башметом, Матеом Бекавцем, Ефимом Бронфманом, Са Ченом, Сонг-Џин Чоом, Олегом Мајзенбергом, Хајнцом Холигером, Мишелом Порталом, Андријусом Злабисом. Као солисткиња, наступала је под диригентским вођством Андреја Борејка, Марија Брунела, Мирге Гражините-Тила, Андраша Келера, Романа Кофмана, Лија Куокмана, Андреса Мустонена, Гинтараса Ринкевичијуса, Есе-Пеке Салонена, Саулуса Сондецкиса.
Као чланица камерног оркестра Кремерата Балтика – од његовог оснивања 1997. године, а као прва виолончелисткиња од 2008. године – снимила је више од 30 албума.
Након студија на Литванској академији за музику и позориште у Вилњусу, похађала је мајсторске курсеве код Хата Бејерлеа, Татјане Гринденко, Давида Герингаса, Мстислава Ростроповича и Хаген квартета.
Свира на виолончелу које је израдио Матео Гофрилер 1710. године